Polska Północna

Pracownicy wodociągów w Bydgoszczy czyszczą kanalizację, obok nich specjalne wozy kanalizacyjne zaprzęgnięte w konie Bydgoszcz. Czyszczenie kanalizacji deszczowej na pl. J. Weyssenhoffa (foto ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy)
Archiwalne zdjęcie wieży ciśnień w Bydgoszczy Bydgoszcz. Wieża ciśnień z 1900 r. jest przysadzistą murowaną bryłą cylindryczną (arch. W. Banach)
Budynek stacji wodociągowej w Lasie Gdańskim w Bydgoszczy Bydgoszcz. Uruchomiona w 1900 r. stacja wodociągowa Las Gdański (Photofactory)
Budynek stacji wodociągowej w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy Bydgoszcz. Uruchomienie w 1900 r. stacji wodociągowej Las Gdański zapoczątkowało nowoczesny system zaopatrzenia miasta w wodę (Photofactory)
Wieża ciśnień w Grudziądzu Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie. Wieża wodna dawnej fabryki Ventzki - obecnie wyremontowana i wykorzystywana na cele mieszkalne (foto M. Łoś)
Okrągła wieża ciśnień w Chełmnie, obok niej zniszczone, stare kamienice Chełmno, woj. kujawsko-pomorskie. W 1842 r. założono wodociągi, które wciąż rozbudowywano - na płycie rynku powstała wieża ciśnień, która nie dotrwała do naszych czasów (foto Dariusz Zaród Photoagency.com.pl)
Pocztówka przedstawia rynek w Chełmnie, po lewej stronie ratusz, po prawej wieża ciśnień otoczona drzewami Chełmno, kujawsko-pomorskie (pocztówka arch. M. Łoś)
Okrągła wieża ciśnień w Nowem Nowe, woj. kujawsko-pomorskie. Wieża wodna (fot. M. Łoś)
Wieża ciśnień w Radzyniu Chełmińskim Radzyń Chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie. Wieża wodna (fot. M. Łoś)
Okrągła wieża ciśnień w Kowalewie Pomorskim Kowalewo Pomorskie, woj. kujawsko-pomorskie. Na fundamentach średniowiecznej wieży, w obrębie nieistniejącej krzyżackiej warowni, zbudowano zachowaną do dziś wieżę ciśnień (foto M. Łoś)
Pracownicy wodociągów w Malborku wykopują rów i układają rury na placu Gdańskim Malbork, woj. pomorskie. Budowa wodociągu w Malborku na placu Gdańskim (obecnie plac Słowiański) w 1906 r., w tle wieża ciśnień (arch. Muzeum Zamkowe w Malborku)
Pocztówka z początku XX wieku przedstawia wieżę ciśnień w Starogardzie Gdańskim, w tle budynki szpitala dla nerwowo chorych Starogard - Kocborowo, woj. pomorskie. Wieża ciśnień (1854-1896 r.) Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych - podczas II wojny światowej hitlerowcy dokonali tu masowej eksterminacji pensjonariuszy - karta pocztowa ze stemplem z 20 lutego 1900 r.
Zabytkowa pompa z kołem zamachowym z muzeum w Elblągu Elbląg, woj. warmińsko-mazurskie. Unikalna pompa mamutowa: sprężone powietrze dostarczane przez dmuchawę do zanurzonego w ściekach mieszacza tworzyło z osadu emulsję, która jako lżejsza od ścieków była wypychana ku górze przewodu tłocznego.
Wieża ciśnień na tle jesiennych drzew w Elblągu Zajazd (obecnie dzielnica Elbląga), woj. warmińsko-mazurskie. Wieża wodna (1923 r.) w nieistniejącym kompleksie dworskim (foto M.J. Kownacki)
Strona tytułowa gazety Świat w Obrazach, na środku zdjęcie grupki mężczyzn z poświęcenia zakładów wodociągowych w Tczewie Tczew, woj. pomorskie. Archiwalny egzemplarz gazety upamiętniający uroczyste otwarcie nowych Zakładów Wodociągowych (arch. ZWiK Tczew)
Budynek łaźni miejskiej w Tczewie na pocztówce z początku XX wieku Tczew, woj. pomorskie. Łaźnia miejska (1911 r.) imienia fundatora - dr. H. Schefflera. Mieszkańcy mogli skorzystać m.in. z natrysków, wanien pierwszej i drugiej klasy, kabiny do kąpieli parowej lub elektrycznej. Koszt budowy łaźni wyniósł 134 000 marek
Okrągła wieża ciśnień otoczona zielonymi drzewami w Tczewie na pocztówce z początku XX wieku Tczew, ul. Bałdowska 1, woj. pomorskie. Wieża ciśnień z 1905 r. (arch. M. Łoś)
Rycina z XVIII wieku przedstawia budynki stacji pomp w Gdańsku. Widok od strony Kanału Raduni Gdańsk. Jednym z najciekawszych obiektów technicznych dawnego Gdańska był tzw. Wasserkunst (kunszt wodny), nazywany zwykle po prostu "Kunsztem", który był niczym innym jak stacją pomp. (Rycina M. Deischa - XVIII w.)
Wieża ciśnień w Elku Ełk, woj. warmińsko-mazurskie, wieża ciśnień z 1895 r. eksploatowana do lat 70. XX w., w 1994 zapisana do rejestru zabytków (foto M. Łoś)
Wieża ciśnień w Węgorzewie Węgorzewo, woj. warmińsko-mazurskie. Wciąż funkcjonująca wieża ciśnień wybudowana w latach 1904-1905 posadowiona na wzgórzu nad jeziorem Święcajty (foto M. Łoś)
Widok z góry na wieloboczną wieżę ciśnień w Rynie, zakończoną spadzistym czerwonym dachem Ryn, woj. warmińsko-mazurskie, wieża ciśnień z 1940 r. (foto Photofactory)
Widok z góry na okrągłą wieżę ciśnień w Olsztynie, w tle zabudowania miasta Olsztyn - wieża ciśnień, zbudowana w 1897 r. na wzgórzu Świętego Andrzeja (143 m n.p.m.). Od 1979 r. Obserwatorium Astronomiczne (foto P. Janik - www.planetarium.olsztyn.pl)