Polska Wschodnia

Zabytkowa wieża ciśnień w Puławach Puławy, woj. lubelskie. Wieża ciśnień na terenie zespołu pałacowego Czartoryskich. Zbudowana w 1897 r. w czasie modernizacji wodociągów pochodzących z XVIII wieku (foto Wodociągi Puławskie)
Drewniana wieża ciśnień w Zamościu, za wieżą drewniana chata Zamość, woj. lubelskie - drewniana wieża ciśnień (wysokość 12,9 m, ok. 600 l) wzniesiona w 1895 r. przez H. Modzelewskiego, prócz mieszkańców zaopatrywała w wodę pobliskie ogrody i szklarnie (foto H. Szkutnik)
Fontanna w kształcie wieży ciśnień na rynku w Lublinie, wokół fontanny ludzie moczący dłonie w tryskającej wodzie (foto W. Siwiak)
Pocztówka z początku XX wieku przedstawia wieżę ciśnień w Lublinie znajdującą się na rynku, w tle kamieniczki Lublin, rozebrana w 1945 r. wieża ciśnień z 1899 r. (arch. M. Łoś)
Kamienna studnia z drewnianym daszkiem na rynku w Kazimierzu Dolnym, wokół studni liczni turyści Kazimierz Dolny, woj. lubelskie. Słynna studnia z początku XIX w. przykryta gontowym daszkiem jest symbolem miasta. Była kiedyś zdrojem ulicznym, jedyną w mieście studnią. Do dziś przetrwała wiara, że kto napije się z niej wody, będzie tu ciągle wracał
Rycina przedstawia średniowieczny gród w Krośnie otoczony grubym murem Krosno, woj. podkarpackie - po Krakowie i Lwowie było trzecim ośrodkiem w Małopolsce posiadającym podziemny wodociąg ciśnieniowy (arch. Muzeum Podkarpackie w Krośnie)
Odkopana przez archeologów w Krośnie drewniana studnia wykuta w skale Najstarsza krośnieńska studnia wykuta w litej skale, później przekształcona w latrynę. W zasypisku latryny znaleziono m.in. deskę klozetową datowaną na 1430 r. (foto Muzeum Podkarpackie w Krośnie)
Kamienna studnia z czerwonym, czterospadowym dachem na rynku w Krośnie, w tle zabytkowa kamienica Krosno, rynek, woj. podkarpackie - przepięknie odrestaurowana studnia - ulubione miejsce spotkań turystów (foto M. Kucharczyk)
Kamienna studnia z czterospadowym czerwonym dachem w Krośnie, przy studni jest koło zamachowe do opuszczania i wyciągania wiadra z wodą Krosno, ul. Franciszkańska, woj. podkarpackie - studnia na dziedzińcu klasztornym Franciszkanów, początek XX wieku (foto M. Kucharczyk)
Górna część wieży ciśnień w Dębicy Dębica, woj. podkarpackie - wodociągowa wieża ciśnień z 1904 r. (foto M. Kucharczyk)
Wieża ciśnień na Winnej Górze w Przemyślu Przemyśl, woj. podkarpackie - wieża ciśnień na Winnej Górze (foto M. Kucharczyk)
Dwa duże koła zamachowe i pompa przy studni w Przemyślu Przemyśl, ul. Puszkina, woj. podkarpackie - studnia w zespole willowym (foto M. Kucharczyk)