Cuchnąca historia

Pod murami stoją starożytne, zbiorowe latryny. Toalety są wykonane z kamiennych płyt, przypominają skrzynie z otworami Zbiorowa rzymska toaleta wchodząca w skład kompleksu łaźni na terenie obozu legionowego z drugiej połowy II wieku n.e. w Novae (obecnie miasto Swisztow) (Photofactory)
 
W starożytnej Grecji toalety były miejscem spotkań towarzyskich.
W niektórych miastach archeolodzy odkryli urządzenia służące nawet
50 osobom naraz. Załatwianie potrzeb fizjologicznych nie było najwidoczniej niczym wstydliwym, skoro na marmurowej ławie z otworami siedziało obok siebie kilkadziesiąt osób. Ta „społeczna” rola toalety przetrwała do naszych czasów. Także w starożytności na ścianach toalet publicznych pojawiały się napisy, wyznania miłosne, ogłoszenia o charakterze erotycznym lub hasła polityczne.
 
Ceramiczny starożytny nocnik, u góry jest okrągłe naczynie, przypominające misę, połączone z drugim zamkniętym naczyniem z otworem pośrodku Starożytny nocnik (Photofactory)

 

W Sumerze już 3000 lat p.n.e. pociągano za sznurek, czym otwierano zbiornik z płynącą pod sedesem wodą. W Rzymie oglądać można resztki Cloaca Maxima, czyli kolektora, do którego spływały nieczystości. Kanał ten był w całości przykryty, co eliminowało nieco straszliwy smród, trudny do wytrzymania szczególnie w upalne lato. Cloaca Maxima wpadała do Tybru, więc jakość wody w tej rzece nie była najlepsza.

 

Już 2000 lat temu w Chinach istniały toalety wyposażone w spłuczkę i solidne siedzisko. W grobach władców chińskiej dynastii Han można znaleźć wszystko, czego Chińczyk tamtych czasów (III w. p.n.e. – I w. n.e.) potrzebował do życia – meble, ubrania, jedzenie. Archeolodzy badający

w lipcu 2000 r. w prowincji Henan grób jednego z tych władców zdziwili się, kiedy w jednym z pomieszczeń znaleźli sedes. Kamienny sedes spłukiwany wodą był podobny do tych używanych przez nas, a nawet wygodniejszy. Miał on specjalne oparcia pod ręce, tak że można było siedzieć w nim jak w fotelu.

 

Około 1350 lat przed Chrystusem budowano w Egipcie toalety podłączone do kanalizacji. Ponieważ starożytni Egipcjanie byli fanatykami czystości, najczęściej umieszczano je tuż obok publicznych łaźni. W zależności od liczby mieszkańców, nieczystości odprowadzane były do rowów lub dołów asenizacyjnych.

 

Starożytne gliniane naczynie do czerpania wody Naczynie do czerpania wody - ok. 3700 lat p.n.e. (foto Andreas Praefcke)