Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o.

43-200 Pszczyna

ul. Zdrojowa 4

tel. 32 210 20 86

fax 32 326 30 30

e-mail: poczta@pik-pszczyna.pl

www.pik-pszczyna.pl

 

Pszczyna to zabytkowe miasto, leżące 35 km na południe od Katowic. Atrakcyjne umiejscowienie wśród lasów Puszczy Pszczyńskiej oraz niezwykle walory turystyczne stały się podstawą do określania tej ziemi „zieloną perłą Śląska”.

 

 

Pszczyna swoją niezwykłość zawdzięcza nie tylko wyjątkowej pisowni swej nazwy, lecz także historycznym zdarzeniom związanymi z tym miastem. W okresie swojej największej świetności ziemia ta nosiła miano Księstwa Pszczyńskiego. Z tych czasów zachował się niezwykły pałac – siedziba Książąt Pszczyńskich oraz otaczający go park. Niekwestionowaną ozdobą parku, poza jego roślinnością i wyszukaną architekturą, jest płynąca rzeka Pszczynka tworząca malownicze rozlewiska połączone z półkolistymi mostkami w weneckim stylu.

 

 

W dzisiejszych czasach nad rzeką chętnie spędzają czas zarówno spacerowicze jak i wędkarze. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze kilkanaście lat temu ta najważniejsza w okolicy rzeka, będąca także dopływem Wisły, stanowiła ściekową zlewnię sąsiadujących z nią domostw. Wszystko zmieniło się na początku obecnego wieku, kiedy to z udziałem Funduszy Europejskich Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Pszczynie przystąpiło do gruntownej modernizacji archaicznych sieci wodno-kanalizacyjnych (pamiętających jeszcze czasy Książęce).

 

 

Była to prawdziwa rewolucja w gospodarce wodno-ściekowej powiatu. Swoim zakresem objęła blisko 100% odbiorców wody, a 60% mieszkańców zapewniła odbiór nieczystości płynnych. PIK administruje prawie 400 km sieci wodociągowych oraz 250 km sieci kanalizacyjnych. W celu zapewnienia stałego ciśnienia wody w sieci dociera ona do odbiorców poprzez szereg stacji hydroforowych.

 

 

Oprócz troski o zadowolenie klientów, przedsiębiorstwo kładzie duży nacisk na działania proekologiczne. To właśnie ten cel stoi za ciągłymi inwestycjami w Oczyszczalniach Ścieków w Pszczynie i Wiśle Wielkiej. PIK, to nie tylko woda i ścieki, ale tez produkcja i dystrybucja ciepła w które zaopatrywani są mieszkańcy niektórych osiedli. W tym wypadku zachowane są również procedury i technologie w sposób maksymalny chroniące środowisko. Nad poprawnym funkcjonowaniem sieci czuwa pogotowie wodno-kanalizacyjne oraz pogotowie ciepłownicze, oba dostępne pod całodobowym numerem alarmowym: 994. Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej, to sprawnie funkcjonujący organizm obchodzący w 2015 roku 20-lecie istnienia.

 

 

Wysokie wymagania względem kadry, jak i wdrożony system zarządzania ISO 9001 zapewniają klientom wysoki poziom dostarczanych usług.